KiteSurfing Blog | Kitesurfing, a windsurfing. Na czym polega różnica?
6
post-template-default,single,single-post,postid-6,single-format-standard,theme-stockholm,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Kitesurfing, a windsurfing. Na czym polega różnica?

Moda na kitesurfing rośnie, stale zyskując sobie coraz to nowszych zwolenników tego sportu. Czym właściwie jest kitesurfing i w jaki sposób różni się do popularnego od lat windsurfingu? Czy każdy z nas swobodnie może go uprawiać?

Kitesurfing – sport doskonały dla każdego

Atutem dyscypliny, jaką jest kitesurfing jest fakt, że może ją uprawiać praktycznie każdy – bez względu na wiek, czy aktualną kondycję. Rozwój technologii sportowych sprawił, że kitesurfing z kategorii sportów ekstremalnych trafił do tych bardziej rekreacyjnych i lekkich.

To dyscyplina podobna do windsurfingu. Główna różnica poleca na sposobie prowadzenia deski. W kitesurfingu odbywa się to podczas jazdy na fali, na krawędzi podczas, gdy windsurfing charakteryzuje się jazdą „na płasko”. Inny jest również sam mechanizm napędzający deskę – wówczas, gdy w windsurfingu opiera się on na żaglu, kitesurfing wykorzystuje latawiec (zwany jako kite) o rozmiarach od 4 do nawet 16m2. Rozmiary kite’a uzależnione są od masy ciała sportowca, a także jego zaawansowania. Specyficznymi parametrami cechuje się i sama deska, której długość waha się od 1 do 2m. ponadto, deski do kitesurfingu mają niewielką wyporność, różnią się między sobą ciężarem oraz kształtem.

Charakterystyczna odmienność kitesurfingu polega również na tym, że w jego przypadku prawie w ogóle nie musimy używać siły rąk – tak, jak ma to miejsce w windsurfingu. Uprawiający kitesurfing przymocowany jest do latawca za pomocą specjalnego haka, co gwarantuje mu bezpieczeństwo, ale i brak konieczności wkładania dużych sił w mechanizm napędu. Sprawia to, że nawet osoby o niewielkiej sile mogą śmiało spróbować swoich możliwości w tej dyscyplinie.

Brak ograniczeń

Łatwość w prowadzeniu deski do kitesurfingu i szybka nauka tej dziedziny sportu sprawia, że każdy z nas może opanować ją wyjątkowo szybko i sprawnie. Nie mają tu znaczenia wiek, kondycja cz płeć. Pomoc profesjonalnego instruktora sprawi, że w krótkim czasie będziemy mogli szaleć na desce bez niczyjego nadzoru.

Źródło ekstremalnych doznań

Mimo, że kitesurfing stał się dyscypliną lekką i łatwo dostępną, nie brak w niej poszukiwaczy wyjątkowych wrażeń. Wielu z nich decyduje się na urozmaicanie kitesurfingu poprzez akrobacje, czy pływanie w ekstremalnych warunkach. Decydując się na szaleństwo z kite’m w trudniejszych okolicznościach miejmy na uwadze, że wymaga to od nas znacznie większego doświadczenia.