KiteSurfing Blog | Komunikacja z kitesurferami – powszechne znaki
258
post-template-default,single,single-post,postid-258,single-format-standard,theme-stockholm,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Komunikacja z kitesurferami – powszechne znaki

Każdy kitesurfer – zarówno ten początkujący, jak i zaawansowany – zobowiązany jest do znajomości znaków, które ułatwiają komunikację z innymi sportowcami. Ich celem jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Sprawdź, jak używać kitesurferskich gestów.

 

Na wodzie trudno o komunikacje werbalną – szum fal i ogólny hałas związany z kitesurfingiem praktycznie uniemożliwia nam komunikowanie się słowami. Nie ma mowy także o używaniu jakichkolwiek mobilnych urządzeń do komunikacji, których na kite zwyczajnie ze sobą nie zabieramy. Zdarza się, że osoba, którą chcemy przed czymś ostrzec znajduje się daleko – w takiej sytuacji jedynym sposobem, aby przekazać jej informację jest komunikacja niewerbalna.
Wśród kitesurferów przyjęło się kilka gestów, które związane są z różnymi sytuacjami. Dla własnego bezpieczeństwa warto je znać. Powinieneś zaznajomić się z nimi również po to, by w razie potrzeby móc udzielić innym uczestnikom zabawy pomocy.

 

Start latawca

Rozpoczynając surfowanie należy powiadomić osobę, która pomaga nam w starcie, że jesteśmy gotowi. Najprostszym sposobem będzie uniesienie kciuka w górę, tak, jak w popularnym geście „ok”.

Lądowanie

Jeśli chcesz, by ktoś pomógł ci w lądowaniu latawca, wykonaj gest przeciwny do poprzedniego, a zatem skieruj wyprostowany kciuk w dół. Innym, często spotykanym gestem w takim wypadku jest dotknięcie głowy otwartą dłonią.

Na pomoc!

Co zrobić, gdy latawiec wymknął nam się spod kontroli lub mamy problem z powrotem? I tu pojawia się bardzo popularna gestykulacja, a dokładnie wymachiwanie rękoma wyprostowanymi krzyżując je jednocześnie ponad głową.

 

Co robić, gdy ktoś prosi o pomoc?

Czas na sytuację odwrotną. Co zrobić, gdy z poziomu plaży widzimy sygnały wskazujące, że kitesurfer potrzebuje natychmiastowej pomocy? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie podpłynięcie do potrzebującego motorówką i ściągnięcie go na ląd, lub okazanie mu pomocy na miejscu.

 

Pamiętaj, że w różnych miejscach świata obowiązuje inna semantyka gestów, dlatego ważne, by wybierając się na kitesurfing za granicą dokładnie poznać panujące tam obyczaje. Tak, jak w przypadku ogólnie pojętej gestykulacji, dany symbol w różnych krajach może oznaczać sygnały zupełnie sprzeczne.